top of page
  • Instagram
  • Facebook
Hakkımda
Toprakla Dost Eğitmeni ve Sahibi Ayşen Üstünay

BİR TOPRAK HİKAYESİ

25-30 yıllık uluslararası ticaret ve yöneticilik kariyerimi bir tarafa koyduğumda, toprak ve tarım hayatımın hep bir parçası oldu. Fakat toprağı deneyimledikçe sorularım azalacağına artıyordu. Hastalıklar, zararlılar, verimsizlik için verilen yanıtlar hep bir kısır, zirai bir döngüye işaret ediyordu. Eğitimler, kitaplar, birebir çalışmalar, videolar sorularıma yanıt olamadı. Ta ki 5-6 sene önce bir kitapta Elaine Ingham’ın adına rastlayıncaya kadar.
 

Toprağın içinde gözle görünmeyen mikro canlılığı tanımak, bitkilere, hayvanlara ve insanlara etkilerini görmek çok etkileyici.

Etkileyici olmasının yanı sıra bu canlılığın toprağa yeniden katılmasıyla tarımın ne kadar düşük maliyetle, çok daha kolaylıkla ve verim artışıyla yapılabileceğini gördüm.
 

Bu görüşü ve bilimi paylaşmak üzere,  ‘Elaine Ingham’s Soil Food Web School’ Danışmanı olarak danışmanlık ve eğitimler veriyorum.  

https://www.soilfoodweb.com/consultants/


1800’lü yıllardan kalma teorilere dayalı uygulamalarla dolu geleneksel tarım ile yediklerimizin besin değerini en az %50 düşürdük; dünya üzerinde binlerce kilometre karelik ölü denizler, nehirler yarattık. Yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz her şey zehir dolu.

Mikro canlılar bu yanlışları geri döndürmeye muktedir.
Tek ihtiyacımız olan onları mikroskop aracılığı ile tanımak, çoğaltmak ve yaşam alanlarını yeniden oluşturup korumak.

Biyolojik kompost, bir çürütme, atıkları değerlendirmenin çok ötesinde, bitkileri besleyecek ve hastalıklardan koruyacak olan MİKRO CANLILARI YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ.

Bu çiftlikleri hepimiz kurabiliriz dünyamızın geleceğini değiştirebilir, sağlıklı, verimli ve dengeli bir dünya için adım atabiliriz.
 

Sevgiyle,
Ayşen Üstünay
Toprakla Dost Danışmanlık ve Eğitim Hiz Tic Ltd Şti  

bottom of page