top of page

EĞİTİMLER HAKKINDA

Doğa dediğimiz sistem bitkiler ile mikro canlılar arasında var olan ilişki sayesinde yürür; iki canlı türünün birbirini besler, korur ve sürekli dönüştürür. Bu sistemi tanımadığımızda ondan faydalanamaz ve bozarız.  
 

Bitkilerle mikro canlıların ilişkisini anlamak, gözlerimizle görmek (mikroskop ile), toprakta yaptığımız hataları düzeltmemizin başlangıcı olur. Bozduğumuz toprakları yeniden nasıl canlandıracağımızı öğrenirken; zaman, para, emek ve endişe gerektirmeyen bir tarım türü ile tanışırız.

toprakladost-com-online-egitim.png
toprakladost-com-online-egitim.png
toprakladost-com-online-egitim.png
toprakladost-com-offline-egitim.png

Eğitimin ilk bacağında [Toprak 101 (Online)] toprağı tanımaya başlarız. Bir ziraat mühendisi katılımcımızın söylediği gibi ‘Doğru bildiğimiz tüm kalıplar yıkılmaya başlar’. Hastalıklar, yabani otlar gibi sorunların kötü şanstan değil, yanlış uygulamalardan kaynaklandığını anlarız.

Toprak 102 (Online) eğitiminde mikro canlıları daha yakından tanımaya başlar ve toprağın altında yaptıkları işleri öğreniriz. Bunları öğrenmek, toprağımıza nasıl davranmamız ve nasıl davranmamamız gerektiğini kavramamızı sağlar. Bu aşamada mikro canlılar ile mikroskop aracılığı ile tanışırız; cansız, ilkel, hastalığı çağıran bir zirai toprak ile, capcanlı, gelişmiş ve verimlilik getirecek toprak arasındaki farkı gözlerimizle görürüz.

Toprak 103 (Online) eğitiminde sağlıksız topraklara canlılığı nasıl getireceğimizi, kalıcı sonuçları nasıl elde edebileceğimizi, yani Biyolojik Kompost yapımını öğreniriz. Balkonda, mutfakta, bahçede, küçük ve büyük tarım alanlarında bu dönüşümü nasıl gerçekleştireceğimizin detayları paylaşılır.

Bilgiyi teorik olarak öğrenmek ile pratiğe dökmek arasında çok büyük fark vardır. Doğru ve bilimsel şekilde yapılan kompost uygulaması, mikro canlıları kendi ellerimizle yaratabileceğimizin mucizesi ile karşı karşıya gelmek, çok heyecan verici bir pratiktir.   
 

Toprak 104 (Yüz yüze pratik) teorik bilgileri uygulamaya döktüğümüz aşamadır; bir yandan kompost yaparken diğer yandan mikroskop ile çalışmaya başlarız. Kompostun ince ayrıntılarını, sorunlarla nasıl baş edebileceğimizi, kompostu (yani mikro canlıları) toprağa nasıl uygulayacağımızı pratik ederiz.


Verimliliği artırma hedefli olarak toprağa bakış açımız, bu aşamadan sonra dönüşmeye başlar. 😊

bottom of page