top of page
Ara

Bitkilerimizi Onlar Besliyor

Toprağın altında bize anlatılmayan bir dünya var. Bu dünyanın gizli sakinleri bitkilerimizi kusursuz şekilde besliyorlar. Sadece beslemekle kalmayıp bitkinin hastalıklardan ve zararlılardan korunmasına yardımcı oluyorlar. Gözle görünmeyen bu mikroorganizmaların bitkiyle ve birbirleriyle ilişkileri sayesinde toprağa hiç bir şey (suni besin, gübre, pestisit vs) vermemize gerek kalmıyor, her ne kadar biz vermemiz gerektiğini zannetsek de.


Prof. Elaine Ingham'In aktardığı bilgiye göre;

Bitki (hangi tür olursa olsun) güneşten aldığı enerjiyi kullanarak havadan aldığı karbon ile basit şeker üretiyor. Bu şekerin içinde az miktarda protein ve karbonhidrat da mevcut. Bu basit şekeri köklerine gönderiyor. Bunu algılayan bakteri ve mantarlar bitkinin köklerine doğru toplanıyor ve şekerle beslenmeye başlıyorlar. Beslendikçe sayıları artıyor.


Kendilerinden daha büyük mikroorganizmalar (Protozoa, Nematod vs) bakteri ve mantarları yemeğe geliyorlar. Bu daha büyük organizmaların bakteri ve mantarlardan aldıkları besin (N) sindirebileceklerinden daha kuvvetli olduğu için kısa sürede besinleri dışkılıyorlar.


İşte tam bu aşamada bu dışkıların içeriği, bitkinin kılcal kökleri ile alıp kullanabileceği bir forma gelmiş oluyor.


Döngü burada bitmiyor; Protozoa ve nematod gibi organizmaların da sayıları arttıkça daha büyük organizmalara yem oluyorlar; büyük eklem bacaklılara, solucanlar, tavuklar ve kuşlar bir yandan besleniyor diğer yandan da toprağa katkı sağlıyorlar.


Bitkinin salgıyı köklerine göndermesi ile ihtiyaç duyduğu besinleri alması arasındaki süreç 3 saniye olarak ölçülmüş. Yani internet hızında bir iletişim ağı mevcut toprakta.


Tabii mikroorganizmaların bu döngüyü sürdürebilmeleri için biz insanların onları (toprağı sürerek) parçalamaktan vazgeçmemiz, ağır makinelerle üstlerinde geçmememiz, zehir ve suni gübreleri atmayıp bu doğal döngüye saygı gösteriyor olmamız gerekiyor.


Bu mucizevi döngü bozulmadığında, mikroorganizmalar tüm bitki ve sebzeleri bizim yerimize besliyor, büyütüyor, verimliliği hızla artırıyor, toprağı her ekimden sonra daha da güçlü olarak bize sunuyorlar.


24 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page