top of page
Ara

Toprağını Parçalama!!!

Toprağın sürülmesi demek havalanması, yumuşaması demektir, diye bilinir.

En azından son yüzyılda doğru bildiğimiz, bize söylenen, başkalarında görerek yaptığımız hep buydu.

ABD'nin ve sonra bizim ilgili bakanlıklarımızın da önerisi bu yöndeydi.

Çiftçimiz haklı olarak doğru bilineni yapmak için zamanını, emeğini, parasını bunun için ayırdı.

Ama bilemedi ki toprağına, ekonomisine, geleceğine ve hatta sağlığına büyük kötülük yapıyor.

Kimse de onu uyarmadı bunca senedir.

Gerçekler ise şöyle;Toprağın içinde bir organizma ağı ve bu ağın bitkilerle ortaklaşa yürüttüğü sistemin oluşturduğu bir çok kıymetli yapı var.


Toprak sürüldüğünde;


1. Toprakta bu yapıyı oluşturan mikroorganizmalar katledilir. Bu mikroorganizmalar bitkinin beslenmesi için elzemdir. Bitkiyi bu besin kaynaklarından mahrum bırakmak bitkinin gelişmesini, hastalıklardan ve zararlılardan korunmasını engeller.


2. Toprak sürüldüğünde, sürülen alana bakteriler dolar ve orada patlama halinde besinleri tüketir ve ürerler. Çok fazla sayıda bakterinin bulunması demek topraktaki karbonun tüketilerek havaya salınması demektir. Toprak için en değerli element kaybedilmiştir.


3. Mikro organizmalar toprak altındaki hava ve su kanalları oluştururlar. Bu kanallar yok olduğunda toprak hava almaz, su geçirgenliği düşer.


4. Hava almayan toprak, oksijenle değil oksijensiz ortamda beslenen, yani zararlı organizmaları barındırmaya, bitkiyi zayıflatmaya, hasadı düşürmeye, hastalıkların yayılmasına sebep olur.


5. Sürülen toprağın alt katmanlarındaki sıkışma, suyun orada toplanıp kalmasına, durgun suyun da zararlı mikroorganizmalar için uygun ortam yaratmasına sebep olur.


6. Sürülen toprak eğimli ise, sıkışan alt katmanın üstünden su akıp gider; derinden toprak kaybı yani erozyon gerçekleşir.


7. Biçilen organizmaların ve sıkışan toprağın su tutma kapasitesi azalır; daha fazla sulama yapma ihtiyacı doğar. Ama daha fazla sulandıkça zararlı organizmalar fayda sağlar; Zararlı organizmalar bitkiye besin sağlamaz. Bitki sulamaya rağmen daha fazla hastalanır.


8. Sürülmeyle birlikte alt kattaki toprak yüzeye çıkar. Ve tabii toprakla birlikte yabani otların tohumları da gün yüzüne çıkar, yeşerir, güçlenir; ana mahsul henüz büyümeden onun besinini çalar, onunla rekabet ederler.


Tüm bunlar ekinin zayıflamasına, azalmasına, sağlıksızlaşmasına, artan su maliyetine, yabani otları yok etmek için kullanılan zehrin maliyetine, daha fazla gübre maliyetine, gereksiz işçiliğe ve zaman kaybına mal olur.


Sürmenin hiç bir faydası yoktur.

Zararı çok çok fazladır.

Seçim, tarımı yapanındır.
46 görüntüleme

Comments


bottom of page