top of page
Ara

Suda Eriyen Her Şey TUZDUR (Suni Gübreler)

Tarımla ilgili üyesi olduğum grupların çoğunda bitkilerle ilgili sorunlar paylaşılıp çözümler aranıyor.

Sıklıkla önerilen çözümlerden birisi toprakta eksik olduğu varsayılan bazı maddelerin toprağa eklenmesi.


Örneğin deniliyor ki, toprağa kireç at, toprağa jips at. Bu şekilde toprağın mineral olarak zenginleşeceği, yumuşayacağı varsayılıyor. Oysa ki bu bilgiler hem yanlış hem de geçici çözümler sunarken uzun vadede büyük sorunlara zemin hazırlıyor. Bizler bu geçici çözümleri görüyor ama sonrasındaki sorunları bu duruma bağlamadığımız için, daha fazla kireç ile toprağa müdahale etmeye devam ediyoruz.


Suda eriyen tüm maddeler TUZDUR. İnorganik gübreler TUZDUR. Kireç tuzdur; gerçek adı Kalsiyum Karbonattır.

Kalsiyumun (+) iyonludur ve hidrojeni bağlar. Karbonat ise (-) iyonludur ve hidroksit ile birleşir.

Kısacası kireç bu bağlantılarla bitkideki suyu emer.


Alçıtaşı, Kalsiyum sülfattır.

Sülfat (fungicide) mantar öldürücüdür.

Dahası bitki için çok değerli olan sağlıklı mantarları öldürür; zararlı mantarlara zarar vermez.

Ayrıca bu maddeler yağmur yağdığında akıp gider; toprak sulandığında suyla birlikte kayıp gider. Yani kısa süreli etkileri bir tarafa, bu maddeleri toprağa eklemek yok edici etkiler yaratır.


Kısa süreli fayda sağlanması durumu çok daha ciddi sorunlara delalettir; Bitkinin ihtiyacı olan tüm maddeleri bitkiye sağlama potansiyeline sahip organizmaların yokluğuna. Yemek yiyemeyen bir insanı 5 tane vitaminle beslemeye çalıştığınızda kısa vadede eksiklikleri giderileceği için fayda görülebilir. Ancak uzun vadede bu 5 vitamin yeterli gelmeyecek, 42 minerali tümüne ihtiyaç göstermeye başlayacak, dahası dışarıdan verilenlere bağımlı hale gelecektir. Hiçbir getiri olmayan, çok maliyetli bir yola girilmiştir.


Toprağın zannedildiğinin aksine inorganik desteğe ihtiyacı yoktur. Ca ve Mg toprakta bolca vardır; yeter ki bu maddeleri ayrıştırıp bitkinin kullanabileceği forma sokacak olan mikro organizmalar toprakta bulunsun ve insanlar tarafından yok edilmemiş olsun.

52 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page