top of page
Ara

Toprak Sıkıştığında Olanlar


Ekin ektiğiniz toprağın belirli bir katmanına, mesela yüzeyin 60 cm altına mermer bir tabaka eklediğini varsayın. Sıkışan toprak böyle bir mermer etkisi yaratır.

Su bu mermer katmanın altına inmez.

Bitkilerin kökleri bunu delip geçemez. Hatta en güçlü kök bitkileri bile delemez bu sıkışık katmanı.


Su bu katmanın üzerinde birikir. Eğer eğim varsa toprakta, aşağıya doğru su hareket eder.

Beraberinde de kıymetli toprağınızı da taşır.


Eğer eğim yoksa su olduğu yerde birikir. Biriktikçe durağanlaşır. Durağanlaştıkça içinde üremekte olan mikroorganizmalar için oksijen yetersizliği, anaerobik (oksijenle beslenmeyen) organizmaların aktif hale gelmesine sebep olur. Bu organizmalar bitkilere zarar verici özellikler taşır. Hastalık, bitkisel zayıflık, zararlılara davet çıkartır bu ortam.


Havuç, pancar, Karahindiba gibi güçlü köklere sahip bitkiler dahi cm karelik bir alanda en fazla 10kg'lık bir güç uygulayabilirler toprağa. Sert bir toprağı, güçlü bir ağacın kökleri dahi delip geçemez. Sonuçta bitkiler, ağaçlar köklerini yanlara doğru uzatmak zorunda kalır.


Yanlara uzayan kökler aynı küçük alanda diğer bitkilerle rekabet etmek zorunda kalırlar.

Daha dar alandaki topraktan beslenmek zorunda kalırlar.

Rüzgarlara karşı zayıf hale gelirler.

Derinlerdeki sudan faydalanamazlar; su yetersiz kalır.


'Toprak nasıl sıkışır' başlıklı yazıda bahsettiğimiz gibi bu sıkışıklığı açmak için toprağın daha derin sürülmesiyle birlikte, değişen tek şey sıkışıklığın daha derine inmesidir.


Sonuçta toprağın sıkışması hastalıklar, zararlılar, bitkiler arasında artan rekabet, besinsiz kalan bitkiler ve verimsiz hasat olarak karşımıza çıkar.


Boşa harcanan emekler, harcanan paralar, haybeye giden zamanımız, kalitesiz ve verimsiz ürünün en temel sebebi toprağın alt katmanlarda sıkışmasından kaynaklanır.

25 görüntüleme
bottom of page