top of page
Ara

Yabani Ottan Kurtulmak Mümkün mü?


Tarım yapan değerli insanların, onlarca yıldır, binlerce saattir en büyük sorunu olmuş bu otlar.

Yolunması, yok edilmesi için harcanan emek ve mesaiye hep boşunadır çünkü yeniden, sonra yeniden çıkarlar.

En kestirme yol da ismine 'İlaç' denilen sıvıyı dökmektir. Bir şeyi 'iyi' edeceği zannedilen sıvının gerçeğini halen binlerce çiftçi bilmez.


İşin gerçeği şu;

İlaç denilen şey bir ZEHİRdir.

Bitkiyi öldürür.

Bitkiyi öldürmekle kalmaz; topraktaki tüm canlıları öldürür.

O canlıların toprağa, hasata, insana faydasını başka bir makalede yazacağım ama kısaca söyleyebilirim ki bu zehir toprağın geleceğini, hasadın geleceğini ve insanın geleceğini YOK ETMEKTEDİR.

Kalıcı çözüm için;

1. Toprak kesinlikle sürülmemeli, havalandırmak için hiç bir şey yapılmamalıdır. (sürmenin zararlarını ve yabani otların çıkmasına etkisini için.....)

2. Kesinlikle ve kesinlikle zehir atılmamalıdır. Zehir, toprağa ve bitkiye en büyük zararı verir.

3. Toprak her daim örtülü kalmalıdır. Hayır, kumaşla yada naylonla değil. Örtücü bitkilerle. (Bu bitkilerin diğer faydaları....) Bu şekilde toprak bir yandan korunur, bir yandan beslenir, diğer yandan da yabani otların yayılmasına izin verilmez.

4. Toprakta bakteri miktarı çok ise yabani ot miktarı fazla demektir. Bakteri miktarı diğer organizmalarların miktarı ile dengelenmelidir. (doğru kompost ile)


5. Bir kompost hazırlanıncaya kadar başlangıç için yapılabilecek şey yabani otla kaplı alan üst üste gelecek şekilde dizilmiş karton ile kaplanıp sulanır. Otların güneşle bağı kesilip zayıflatılır. Bu yapıldıktan bir süre sonra yer örtücü bitkilerin fideleri yada ekin fideleri dikilebilir ama karton kaldırılmamalıdır.


6. Sağlıklı bir kompost (ayrobik olarak hazırlanmış) toprağa örtülür ki bu kompost da otların güneşle bağını kopartır. Ama esas hedef bakteri dışındaki organizmaları toprağa kazandırmak ve toprak döngüsünü sağlamaktır.

Toprakta yukarıdakiler yapılırsa bir süre sonra sağlıklı mikroorganizma döngüsü ortaya çıkmaya başlar. Bunun anlamı YABANİ OTLARIN OLMAMASIDIR.


Büyük arazilerde bu uygulama dönüm dönüm yapılır. Otların yolunması için harcanan emek ve zamana, zehire verilen paraya nazaran çiftçiye köklü çözüm getirir.Not: yukarıda bahsettiğim organizmaların tümü AYROBİK olarak algılanmalı. Yani oksijenle beslenen organizmalar. Oksijenle beslenmeyen mikroorganizmalar toprağa ve bitkilere zarar verirler.
32 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page